Przejdź do menu Przejdź do treści

Współpraca z Małopolskim Stowarzyszeniem Probacja

Współpraca z otoczeniem, oprócz działalności naukowo-dydaktycznej jest jedną z podstawowych działalności prowadzonych przez Instytut Spraw Społecznych i Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Wśród interesariuszy należy wymienić Małopolskie Stowarzyszenie Probacja z którym współpraca rozpoczęła się z dniem 1 marca 2021 roku.

Zawarte porozumienie o współpracy między Uniwersytetem Pedagogicznym, a Małopolskim Stowarzyszeniem Probacja, obejmuje współpracę w zakresie wsparcia postpenitencjarnego i readaptacji społecznej osób doświadczających izolacji penitencjarnej i ich rodzin w środowisku zagrożonych wykluczeniem społecznym. Współpraca obejmuje działania w zakresie pracy zawodowo- dydaktycznej, która pozwala na wspólne organizowanie seminariów, warsztatów, spotkań eksperckich, wizyt studyjnych oraz działalność w zakresie prowadzenia pracy badawczej w temacie szeroko pojętej pomocy postpenitencjarnej.  Koordynatorem ds. naukowo badawczych w obszarze readaptacji społecznej i pomocy postpenitencjarnej jest dr Katarzyna Gucwa- Porębska – socjolog, pedagog opiekuńczo wychowawczy, trener kompetencji miękkich, wykładowca akademicki.

Dotychczas zrealizowane działania:

– 25.04.2023 – spotkanie eksperckie z wiceprezes Małopolskiego Stowarzyszenia Probacja – Agnieszką Szeligą -Żywioł, kierownik Centrum Integracji Pro Domo. Podczas zajęć studenci poznali główne cele i zadania readaptacyjne realizowane na rzecz osób opuszczających jednostki penitencjarne zagrożonych kryzysem bezdomności i wykluczeniem społecznym.

– 21.03.2023 czynny udział w Tygodniu Pracy Socjalnej  i organizacja spotkania eksperckiego i warsztatu metodycznego pt. „Mentoring jako aktywizacyjna forma oddziaływań probacyjnych na rzecz osadzonych i ich rodzin doświadczających izolacji penitencjarnej”.

– organizacja wystawy „Nie” rozłączone więzi” autorstwa  Pauliny Bąbol –  pokazującej relacje rodzinne w sytuacji osadzenia.

– 7.12.2022 organizacja akcji  charytatywnej- zbiórki  darów świątecznych  na rzecz potrzebujących – mieszkańców Centrum Integracji Pro Domo

– wizyty studyjne w Centrum Integracji Pro Domo dla studentów Pracy Socjalnej

– prowadzenie badań   naukowych  w obszarze wsparcia postpenitencjarnego  na przykładzie Centrum Integracji Prodomo

– analiza potrzeb i problemów mieszkańców Prodomo

– współpraca w obszarze realizacji praktyk studenckich

Wspólne działania są dynamiczne i interdyscyplinarne, co w przyszłości może posłużyć jako przykład dobrych praktyk w zakresie współpracy uniwersytetu i organizacji pozarządowej, działając w tak ważnym obszarze jakim jest readaptacja społeczna i pomoc postpenitencjarna.

Archiwa