Moc emocji podczas I Nowohuckiego Turnieju Piłki Nożnej na rzecz Małopolskiego Hospicjum dla Dzieci

14 maja 2023 roku miał miejsce I Nowohucki Turniej Piłki Nożnej na rzecz Małopolskiego Hospicjum dla Dzieci. Turniej został zorganizowany przez Instytut Spraw Społecznych i Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, Małopolskie Hospicjum dla Dzieci, Szkołę Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie i Partnerów.

Piłkarskim rozgrywkom towarzyszyły dodatkowe atrakcje, skupiające zarówno dzieci, jak i dorosłych. Imprezy towarzyszące w postaci zabaw animacyjnych, loterii, kiermaszu ciast, stoisk z napojami gorącymi i lemoniadami, miasteczka profilaktycznego Wydziału Prezencji KWP w Krakowie, atrakcji przygotowanych przez przedstawicieli Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie,  a także prezentacje sprzętów sportowych marki Decathlon skupiały uwagę widzów w czasie turnieju piłkarskiego zorganizowanego na terenie hali sportowej i jej otoczenia w Szkole Aspirantów PSP w Krakowie na os. Zgody 18.

O skali wydarzenia oraz zaangażowaniu zarówno organizatorów, jak i uczestników świadczy kwota zebrana podczas Turnieju Piłki Nożnej oraz imprez towarzyszących. Wszystkie atrakcje: loterie, kiermasze, zbiórki pozwoliły na zebranie kwoty przekraczającej 24 tysiące złotych na Małopolskie Hospicjum dla Dzieci.

Wydarzenie sportowe i piknik dla rodzin

Wydarzenie sportowe i spotkanie dla całych rodzin były okazją do szerzenia idei opieki hospicyjnej oraz wsparcia osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin. Wydarzenie miało charakter charytatywny a cały dochód zostanie przekazany na rzecz podopiecznych Małopolskiego Hospicjum dla Dzieci. Wsparcie rzeczowe i organizacyjne w znacznej mierze zostało zapewnione przez Pracowników Instytutu Spraw Społecznych i Zdrowia Publicznego UP: przekazano nagrody rzeczowe zarówno na kiermasz/loterię, jak i na licytację będącą uwieńczeniem wydarzenia. Ciasta, desery, smakołyki, lemoniady również zostały przygotowane przez Kadrę Instytutu oraz Studentów, w tym Koło Naukowe Animacji i Wolontariatu.

Interesujące atrakcje dla dzieci i dorosłych przygotowali również kadeci Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie, przedstawiciele Klubu Dukat Ośrodka Kultury Kraków Nowa Huta, przedstawiciele Policji. W trakcie turnieju prowadzono liczne eventy animacyjne (malowanie twarzy, duże bańki, balony, malowanki, zabawy z chustą animacyjna itp.), kiermasz słodkości, kiermasz „Magiczny kuferek dobra” skupiający 600 nagród rzeczowych. Zarówno młodsi, jak i starsi mogli skorzystać z policyjnego miasteczka profilaktyczno-edukacyjnego, w którym można było zapoznać się ze specyfiką pracy organów ścigania, utworzyć odciski palców i obejrzeć radiowóz policyjny. Ciekawym punktem programu była możliwość użycia sprzętu gaśniczego i zwiedzanie wozu strażackiego. Dużym zainteresowaniem cieszyła się strefa aktywności sportowej marki DECATHLON. Dla spragnionych piknikowych klimatów zostały przygotowane grillowe rarytasy, z których sprzedaży całkowity dochód został przeznaczony na rzecz MHD.

Turniej piłkarski

W turnieju zagrało osiem drużyn: pracownicy naukowo-dydaktyczni Instytutu Spraw Społecznych i Zdrowia Publicznego UP w Krakowie, przedstawiciele Rady Miasta Krakowa, Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie, Małopolskiego Hospicjum dla Dzieci, Samorządowego Przedszkola nr 99 w Krakowie, Zespołu Szkół Pallotyńskich w Krakowie, przedstawiciele grupy III Liceum Ogólnokształcące i Przyjaciele oraz pracownicy Firmy Omega. Rywalizacja była zacięta, a wszyscy zawodnicy wkładali pełne zaangażowanie na rzecz toczących się rozgrywek, którym towarzyszyło niesamowite zaangażowanie ze strony kibiców. W wielu momentach, doping z trybun był ważnym czynnikiem mobilizującym, zwłaszcza w końcowych fazach meczu. Drużyną zwycięską została drużyna Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie.

Skład drużyny ISSZP UP:

• Bramkarz: dr A. Kobiałka;
  • Obrońcy: dr hab. prof. UP N. G. Pikuła, dr K. Chaczko, dr hab. prof. UP J. Młyński;
  • Pomocnicy: dr M. Czternastek, dr G. Sudoł, B. Stanuszek, J. Barczuk;
  • Napastnicy: Prof. Valentin Constantinov, mgr M. Kęska, mgr M. Grobelak; M. Soboń, J. Frasik;
  • Kapitan drużyny: dr hab. prof. UP N. G. Pikuła;
  • Kierownik drużyny: dr M. Banach;
  • Trener (selekcjoner): dr hab. prof. UP M. Klimek.

Całej drużynie reprezentującej Instytut składamy serdeczne gratulacje. Instytutowa społeczność wspierająca wydarzenie również spisała się na medal!

Licytacja na rzecz Małopolskiego Hospicjum dla Dzieci

Na koniec wydarzenia odbyła się licytacja na rzecz Małopolskiego Hospicjum dla Dzieci: licytowano zarówno koszulki i piłki z autografami sportowców różnych drużyn sportowych, jak i dzieła artystyczne i vouchery na usługi Partnerów wydarzenia.

Organizacja i prowadzenie imprezy

Wydarzenie było poprowadzone między innymi przez dr Ewelinę Zdebską (ISSZP UP w Krakowie) i dr. Wojciecha Glaca (ISSZP UP w Krakowie, Małopolskie Hospicjum dla Dzieci oraz ISSZP UP w Krakowie).

Patronat nad wydarzeniem objął Rafał Komarewicz – przewodniczący Rady Miasta Krakowa oraz Rada Dzielnicy XVIII w Krakowie.

Jesteśmy pewni, że jest to wydarzenie, które zapadnie w pamięć – zarówno organizatorom, jak i uczestnikom, jak również rozpocznie cykl Nowohuckich Turniejów Piłki Nożnej na rzecz Małopolskiego Hospicjum dla Dzieci.

Galeria zdjęć (fot. Tomasz Kaczmarski):