Zajęcia w Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń w Krakowie

Dnia 18.05.2023 r. Studenci III roku pracy socjalnej, w ramach kursu Praca kulturalno-oświatowa w placówkach pomocy społecznej mieli okazję zwiedzić Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń w Krakowie. Podczas spotkania z Pracownikami Centrum mieliśmy możliwość zobaczenia wystawy „Zesłani na Sybir. Losy polskich obywateli deportowanych w głąb Związku Sowieckiego w czasie II wojny światowej” oraz wysłuchania wzruszających opowieści. Dziękujemy Pracownikom Centrum za wspaniałą lekcję historii.

Możliwość zwiedzenia Centrum, rozmowy z pracownikami oraz realizacja programu kursu przyniosły studentom wiele inspiracji do działania – zarówno w ramach zajęć na kierunku praca socjalna, jak i w ramach zaplanowanych ścieżek kariery zawodowej.

Dlaczego zajęcia w terenie są takie ważne?

Zajęcia w terenie stanowią niezwykle ważny element edukacji dla studentów na wszystkich kierunkach prowadzonych przez Instytut Spraw Społecznych i Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, czyli na pracy socjalnej, zarządzaniu kryzysowym, zarządzaniu w służbach społecznych i zarządzaniu ochroną środowiska. Szczególnie cenne są te zajęcia, które odbywają się w jednostkach współpracujących z Instytutem.

Oto kilka powodów, dlaczego takie zajęcia są istotne dla studentów:

– Praktyczne doświadczenie: Zajęcia w terenie pozwalają studentom na bezpośrednie zaangażowanie się w praktyczne sytuacje i rzeczywiste wyzwania związane z ich kierunkiem studiów. Mogą oni w praktyce zastosować zdobytą wcześniej teorię i wiedzę, co pomaga im lepiej zrozumieć i przyswoić materiał nauczany na zajęciach.

– Rozwój umiejętności zawodowych: Działając w jednostkach współpracujących z instytutem, studenci mają okazję rozwijać praktyczne umiejętności związane z ich przyszłą karierą zawodową. Mogą uczyć się od doświadczonych specjalistów i zdobywać wiedzę, którą niekoniecznie można otrzymać na tradycyjnych zajęciach teoretycznych.

– Sieć kontaktów: Zajęcia w terenie dają studentom szansę nawiązania kontaktów z profesjonalistami i ekspertami w swojej dziedzinie. Mogą oni budować relacje, które mogą okazać się cenne w przyszłości, na przykład przy szukaniu praktyk, staży czy pracy po ukończeniu studiów.

– Pogłębiona wiedza o branży: Bezpośredni kontakt ze środowiskiem zawodowym pozwala studentom uzyskać głębsze zrozumienie swojej branży i poznać jej realia. Mogą zobaczyć, jak funkcjonuje dana jednostka, jakie są jej wyzwania i cele. To pomaga im w pogłębieniu wiedzy i lepszym przygotowaniu się do przyszłej pracy.

– Samorozwój i zdolność adaptacji: Zajęcia w terenie stawiają studentów w sytuacjach wymagających elastyczności, szybkiego myślenia i podejmowania decyzji. To rozwija ich umiejętności adaptacyjne oraz zdolność do radzenia sobie w różnych scenariuszach i warunkach. Przebywanie w środowisku pracy na własnej skórze pozwala im również na rozwój osobisty i budowanie pewności siebie.

– Motywacja i zaangażowanie: Zajęcia w terenie często są bardziej atrakcyjne i inspirujące dla studentów niż tradycyjne lekcje w sali wykładowej. Bezpośrednie zaangażowanie w praktykę pozwala im lepiej zrozumieć sens i znaczenie tego, czego się uczą, co może z

Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń w Krakowie – czym zajmuje się jednostka?

Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń w Krakowie jest instytucją naukową, dedykowaną badaniu i dokumentowaniu historii zsyłek, wypędzeń oraz przesiedleń, które miały miejsce na terenie naszego regionu i w Polsce. Misja polega na zachowaniu pamięci o tych ważnych wydarzeniach oraz na zgłębianiu ich społecznych, kulturowych i psychologicznych konsekwencji.

Centrum skupia doświadczonych badaczy, którzy posiadają szeroką wiedzę w dziedzinie historii, socjologii oraz nauk humanistycznych oraz współpracuje z innymi instytucjami naukowymi, archiwami oraz organizacjami zajmującymi się tematyką związaną ze zsyłkami, wypędzeniami i przesiedleniami. Dzięki interdyscyplinarnemu podejściu badane są złożone procesy i ich wpływ na jednostki oraz społeczności.

Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń w Krakowie prowadzi obszerne prace dokumentacyjne, gromadząc i archiwizując różnorodne materiały źródłowe, takie jak dokumenty, relacje świadków, fotografie, filmy i przedmioty związane z tymi historycznymi wydarzeniami. Archiwum stanowi cenne źródło informacji dla badaczy, studentów, nauczycieli oraz wszystkich zainteresowanych zgłębianiem historii zsyłek, wypędzeń i przesiedleń – dostęp do tych materiałów jest niezwykle istotny dla nauki, badań i upowszechniania wiedzy na ten temat.

Dlaczego zajęcia praktyczne są tak istotne? Przeczytaj o tym w serwisie Dla Studenta I Dla Maturzysty.