W dniach 12-13 czerwca 2023 roku odbyła się I Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. „Bezpieczeństwo w jednostkach oświaty i szkolnictwa wyższego”. Konferencja była miejscem, w którym przedstawiciele różnych dziedzin nauki oraz służb mundurowych poruszali tematy z zakresu bezpieczeństwa w placówkach oświatowych.

Patronat nad konferencją objęło Ministerstwo Edukacji i Nauki, członkami Komitetu Naukowego byli m.in. przedstawiciele Instytutu Spraw Społecznych i Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie: dr hab. Józef Młyński, prof. UP, dr hab. Norbert G. Pikuła, prof. UP oraz dr hab. Beata Ziębińska, prof. UP. Do Komitetu Organizacyjnego należeli dr Katarzyna Białożyt-Wielonek (sekretarz konferencji) oraz dr Andrzej Kobiałka.

Pierwszy dzień konferencji, który odbywał się w Szkole Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, składał się z trzech bloków tematycznych:

1. ochrona przeciwpożarowa i bezpieczna ewakuacja,
  2. bezpieczeństwo społeczne i publiczne w jednostkach oświaty i nauki,
  3. profilaktyka zagrożeń społecznych.

Wykłady wygłoszone przez naukowców i praktyków były dostępne zarówno dla uczestników stacjonarnych, jak i online.

Drugi dzień konferencji, który odbył się na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja, był poświęcony pokazom oraz ćwiczeniom praktycznym. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z działaniami służb mundurowych i medycznych w praktyce. To doświadczenie z pewnością przyczyniło się do lepszego zrozumienia problemów i wyzwań związanych z bezpieczeństwem w jednostkach oświaty.

Celem konferencji była nie tylko wymiana doświadczeń i wiedzy między uczestnikami, ale przede wszystkim podjęcie problematyki szeroko definiowanego bezpieczeństwa w jednostkach oświatowych na różnych szczeblach. Z pewnością wnioski wynikające z prezentowanych badań znajdą praktyczne zastosowanie w proponowanych programach z zakresu bezpieczeństwa.

Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu „Doskonała nauka II”.

Galeria Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie