Nowe technologie w edukacji – seminarium badawcze

W dniach 18-19 września 2023 roku, w Bukowinie Tatrzańskiej odbyło się seminarium badawcze z zakresu Nowych Technologii w Edukacji. Organizatorem był dyrektor Instytutu Spraw Społecznych i Zdrowia Publicznego dr hab. prof. UP Norbert G. Pikuła a prowadzącym dr inż. Tomasz Siemek, specjalista w dziedzinie rozwiązań stosowanych w edukacji i w szkolnictwie wyższym.

Uczestnicy seminarium

W seminarium badawczym wzięli udział pracownicy Instytutu Spraw Społecznych i Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Łącznie, w wydarzeniu uczestniczyło ponad 20 osób, dążących do wzbogacenia swojej wiedzy i kompetencji w zakresie nowoczesnych technologii.

Główne punkty programu seminarium

• Chat GPT jako narzędzie pozyskiwania informacji przez studentów, możliwości wykorzystania technologii w szkolnictwie wyższym,
  • Wykorzystanie wirtualnych laboratoriów w edukacji,
  • Komercjalizacja wiedzy i jej praktyczne zastosowanie,
  • Organizowanie zdalnych egzaminów,
  • Skuteczne mentoringowanie w erze cyfrowej,
  • Wprowadzenie do świata hackatonów i ich rola w edukacji,
  • Podstawy nauki programowania oraz jej znaczenie w dzisiejszym świecie,
  • Zastosowanie VR w nauczaniu,
  • Symulacje służące lepszemu zrozumieniu zarządzania,
  • Pozyskiwanie środków, w tym ze środków UE, na rozwój technologiczny.

Praktyczne warsztaty

Uczestnicy mieli okazję uczestniczyć w praktycznych warsztatach, które skupiały się na programach uatrakcyjniających realizację zajęć oraz na warsztatach z wykorzystaniem VR. Te interaktywne sesje wzbudziły ogromne zainteresowanie i stały się inspiracją do modyfikacji kart kursów na kierunkach prowadzonych przez Instytut.

Wydarzenie przyniosło wiele pozytywnych skutków dla uczestników. Utworzono instytutową grupę roboczą z zakresu wykorzystania nowych technologii w edukacji. Głównym celem jest uatrakcyjnienie planów studiów, przygotowanie kadry specjalistów na rynek pracy oraz tworzenie narzędzi kształtujących specjalistyczne umiejętności adekwatne do realizowanego kursu czy przedmiotu.

Dodatkowo zaplanowano kontynuację nauki poprzez warsztaty praktyczne online, które będą dostępne dla wszystkich uczestników.

Seminarium badawcze w Bukowinie Tatrzańskiej stało się doskonałą okazją do zgłębienia wiedzy i umiejętności z zakresu nowych technologii w edukacji. Dzięki niemu uczestnicy są teraz lepiej przygotowani do sprostania wyzwaniom XXI wieku w dziedzinie nauczania.