Nowoczesne narzędzia w edukacji akademickiej – prelekcja

W środę, 11 października 2023 r., w Instytucie Zarządzania i Spraw Społecznych UKEN odbyła się prelekcja mgr Renaty Gasek, która skupiała się na nowoczesnych narzędziach stosowanych w edukacji akademickiej. Wydarzenie zgromadziło około 30 uczestników z różnych obszarów nauk społecznych i zarządzania.

Podczas prelekcji mgr Renata Gasek omówiła kluczowe aspekty współczesnej edukacji, takie jak: kształtowanie umiejętności, kształcenie projektowe i problemowe, strategie aktywnego uczenia interdyscyplinarne programy.

Szczególny nacisk został położony na zwiększającą się rolę mediów społecznościowych w edukacji, w tym na możliwości organizacji i realizacji międzynarodowych badań oraz form współpracy. Dodatkowo, przedstawiono szerokie spektrum matryc wykorzystywanych w procesie „design thinking”, a także nawiązano do rosnącej roli sztucznej inteligencji w edukacji. Szczególnie podkreślono konieczność nauczania studentów promptowania, umiejętności niezbędnej w komunikacji z technologią opartą na AI, która zaliczana jest do kompetencji przyszłości na rynku pracy.

Jednym z najbardziej oczekiwanych punktów programu było przedstawienie praktycznych narzędzi, które można zastosować w procesie dydaktycznym. Wśród nich znalazły się: Mindomo, Trello, Mural, Mentimeter, Learningapps, Canva, Openai: chat gpt, Undetectable, Writesonic, Predis ai, Zarla, Smodin oraz Prezo.

Uczestnicy szkolenia byli bardzo zadowoleni z przekazanych informacji, podkreślając ich innowacyjność i niezbędność w obecnych realiach kształcenia akademickiego.
Kluczowym wnioskiem szkolenia była myśl, że technologia, zwłaszcza AI, stała się integralną częścią życia akademickiego.