Praca Socjalna – Twój kierunek na zmianę świata

Praca socjalna to kierunek, który otwiera szerokie możliwości kariery i rozwoju osobistego. Studia pierwszego stopnia (licencjackie) dają absolwentom uprawnienia do pracy w różnych instytucjach społecznych, a także możliwość kontynuacji edukacji na studiach drugiego stopnia (magisterskich). Wybierając studia warto wziąć pod uwagę specjalności oferowane w ramach kierunku – na dwóch poziomach kształcenia. Są nimi: praca socjalna z dzieckiem i rodziną wieloproblemową, praca socjalna z osobą starszą i niepełnosprawną, organizator usług społecznych, czy koordynator pomocy postpenitencjarnej.

Studia w ISSZP UP przygotowują do pracy w regionalnych ośrodkach polityki społecznej, powiatowych centrach pomocy rodzinie i ośrodkach pomocy społecznej. Absolwenci są też gotowi do pracy z rodzinami zastępczymi, w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, domach pomocy społecznej, jednostkach ds. zatrudnienia i przeciwdziałania bezrobociu, ośrodkach wsparcia, placówkach dla bezdomnych, alkoholików i narkomanów, w zakładach karnych, w ośrodkach dla uchodźców, czy w organizacjach rządowych i pozarządowych zajmujących się diagnozowaniem i przeciwdziałaniem problemom społecznym.

Praca socjalna to także możliwość ciągłego rozwoju i specjalizacji, określonych przez wytyczne Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Możliwość realizacji specjalizacji z zakresu organizacji pomocy społecznej czy specjalizacji II stopnia w zawodzie pracownik socjalny dają dodatkowe kwalifikacje zawodowe, a studia podyplomowe z metodyki pracy socjalnej umożliwiają dalsze pogłębianie swojej wiedzy i umiejętności.

Nasi studenci otrzymują solidne podstawy z wielu dziedzin, takich jak nauki przyrodnicze, psychologia, ekonomia i prawo, które pomagają zrozumieć funkcjonowanie społeczeństwa oraz systemu człowiek-środowisko. Co więcej, oprócz treści kierunkowych, nasi studenci uczą się języka obcego na poziomie B2 oraz podstaw informatyki, co pozwala na efektywne wykorzystanie narzędzi technologicznych w pracy socjalnej.

Co więcej, studenci mają możliwość realizacji swoich pasji w kołach naukowych i zaangażowania w projekty socjalne, które są integralną częścią studiów na tym kierunku. Przykłady zrealizowanych projektów, takich jak „Integracja-nasz wspólny cel, nasze wyzwanie”, „Raz, dwa, trzy… Integracyjny mecz zagrasz TY!” czy „Od pierogów do dialogów”, świadczą o praktycznej i angażującej formie nauki.

Zapraszamy na kierunek Praca Socjalna w Instytucie Spraw Społecznych i Zdrowia Publicznego. Odkryj, jak możesz przyczynić się do pozytywnych zmian w swojej społeczności, rozwijając jednocześnie swoje umiejętności i budując satysfakcjonującą karierę. Czekamy na Ciebie!

Szczegółowe informacje o kierunku oraz plany studiów znajdują się w zakładce z informacjami dla Kandydata